Doğada çaresiz kaldığınız o an - Yazdırılabilir Sürüm
TabancaTufek.com Silah Forum
Doğada çaresiz kaldığınız o an - Yazdırılabilir Sürüm

+- TabancaTufek.com Silah Forum (http://www.tabancatufek.com/forum2)
+-- Forum: GENEL (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Forum: Hayatı İdame, Hayatta Kalma, Survival (http://www.tabancatufek.com/forum2/forumdisplay.php?fid=135)
+--- Konu: Doğada çaresiz kaldığınız o an (/showthread.php?tid=11567)

Sayfalar: 1 2 3 4 5

Doğada çaresiz kaldığınız o an - Xlll - 28-04-2014

Doğada vakit geçirmeyi sevenlerin yaşadığı o an , mutlaka vardır .
Araba batmıştır ve ortada kimse yoktur, şiddetli bir sağnak bastırmıştır ve araç çok uzaktadır .

Benim o anım ; bir gece bekinin sabahında ,kan takibiyle başladı.
Ağustos ayı , hava sabahın ilk ışıkları olmasına rağmen çok sıcak ve bir okadar nemliydi. Gece vurduğum domuz yerinde kalmadığı için aklım sabaha kadar ondaydı, gün ağarır ağarmaz takibe başladım . Kan ,pıynarlığın ve dik bir rampanın orda devamediyordu, okadar sık bir çalılık ki tüfeği yanımda taşımak imkansız bir hal almıştı. Tüfeği bıraktım , bağzı yerlerde sürünerek ilerleyebiliyordum, ilerledikçe kan da artıyordu. O dik rampanın sonuna yaklaştıkça heycanım artıyor , ter içinde ilerlemeye çalışıyordum. Dik yokuşun sonunda bir açıklık gördüm , ayağa kalktım , bir adım attım ve domuzun o muhteşem böğürtüsünü duydum , o an herşey filim şeridi gibi gözümün önünden geçti. Arkam sık çalılık , elim de tüfeğim yok , kaçacak hiç bir yok , Allah'tan domuz bir yere bende kendimi çalılığın üzerine atıp farklı yerlere doğru hareket ettik te ben büyük bir azılıyla baş başa kalmaktan şans eseri yırttım.

RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - alonewolf - 29-04-2014

Bir keresinde tek başıma doğa yürüyüşü yaparken elim derin bir şekilde kesilmişti. Yanımda ilk yardım malzemesi olmadığından kıyafetimden parça kesip yaralı bölgeye sarıp koli bandıyla bantlamıştım. Smile O günden sonra sırt çantamda yara bandı,saf alkol,sargı bezi,antibiyotikli krem,yanık kremi gibi malzemeleri bulundurmaya özen gösterdim.

Selamlar,Saygılar

RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - victorinox - 29-04-2014

Benim geçen gün çaresiz kaldığım bir an oldu lakin doğada değil wc de Smile)

Bir kurumun wc sine girdim kapı kilidi bozuk olduğundan arkasına yapılmış sürgü kilit bulunmakta idi...Sürgüyü ittim tam çıkarken sürgü mümkün değil açılmıyor şişti mi bilmem mümkün değil neyse ki cebimden bu olaydan sonra ayırmayı düşünmediğim victorinox super tinker yardımıma koştu..tornavida ile sürgünün kapıya sabitlendiği çivileri çıkararak kurtuldumSmileSmile

RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - SertanY. - 29-04-2014

Sn.Xlll

Tehlikeli işler ile uğraşıyorsunuz,size 357 şart Smile

RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - Xlll - 29-04-2014

Sn. SertanY, 357 alsam ne olacak ,vurabilmek için dağdaki domuzu eve getirmek lazım .Smile

RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - karadenizarif - 29-04-2014

Sn.XIII; 357 ev hapsinde olacaksa Smile tüfeğinizi zorluğa rağmen yanınıza alsaydınız yada domuzun peşinden hiç gitmeseydiniz heleki tek başınıza!
Ana arterlere gelecek bir darbe çok kısa sürede büyük kan kaybına yol açıp büyük tehlike arz edebilir.
Çok dikkat etmek gerekir,ucuz atlatmışsınız!

Saygılar

RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - Xlll - 29-04-2014

Sn .Karadenizarif,

ana arterlerden ziyade o an an şalterler iptal oldu Smile, başlığı değiştirip ; avda yapılmaması gereken davranışlardan örnekler , desek daha doğru olacak. Smile

O olaydan sonra dağda uyurken bile tüfeğe sarılıp uyur oldum.Big Grin

357 alsam evde ağlar , ömür boyu ev hapsi , ara sıra poligonda görüş günü .

Saygılar.

RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - kararsız - 29-04-2014

Doğada çaresiz kaldığım tek olay . Allah kimseyi bu duruma düşürmesin .

Bozkurt Işıklı .

Xxxxx KURTARMA ÇALIŞMASI İLE İLGİLİ BAZI DETAYLAR (alıntı)
Xxxxxx xxxxx KURTARMA OPERASYONU

Sevgili doğa severler,
Xxxx Arama Kurtarma Derneği olarak 19 Ağustos da meydana gelen kaza hakkında bir açıklama yapma gereği hissetik. 21 ağustosta Kaza geçiren kardeşimize ulaşabilmek için 14 kişilik ekibimizle xxxxxx xxxxx hareket ettik. 22 ağustos çarşamba günü 11. 45 de kanyona giriş yaptık. 7kişiden oluşan ekibimiz ağır kurtarma ekipmanı ile kanyonda ilerlemeye başladık. Saat 14. 30 gibi xxxxx xxxxx kaza geçirdiği yere ulaştık. görünürde ciddi bir tehlike gözükmemekteydi. Kaza oluşan yerde ayrıntılı bir arama çalışması yaptık. Küçük şelalenin dibine şelalenin altındaki kayanın her yerine devamındaki deliğe kadar her yeri aradık.
Arama çalışmalarımızı tamamlayıp kanyonun alt kısımlarında çalışmalarımıza devam etmek için harekete geçtiğimiz anda bizimde başımıza bir kaza geldi. Tam xxxx geçiş yaptığı yerdeki sifona kurtarma personelimizden birisi düştü. Olay çok kısa birsürede oluştu bir saniye gibi bir anda arkadaşımız gözümüzün önünden kayboldu. Kaybolduğu sifonun altındaki kayayı maskelerle kontrol etik ama görünürde hiçbir şey yoktu. Sadece orada bir sifon olduğunu fark ettik. Ve bu sifon normal zamanda yüzeyden çok belli olmuyordu. Xxxxx başına gelen aynı kaza bizim başımıza gelmişti. Sanırım Kurtarma ile uğraşanlar bunun nasıl bir trajedi olduğunu çok iyi anlayacaktır.
Arkadaşımızı kurtarmak için uğraşırken gözlemlemesi için 6m aşağıya birini yolladık ve kaza anından 22 dakika sonra Sifona düşen arkadaşımız düştüğü yerin 8-10m aşağısından çıktı. Bir mucize olmuş ve arkadaşımız hayattaydı. Üzerindeki kaskı can yeleği daha da önemlisi emniyet kemeri üzerinden suyun akıntı gücü ile sıyrılmıştı.
O an Xxxxx ne olduğunu tam olarak anlamıştık. İstemeden de olsa xxxxx kazasını bire bir simüle etmiştik ama biz şanslıydık. İçeri düşen arkadaşımız sifona düştükten sonra küçük bir hava boşluğu yakalıyor ve orada nefes alma şansı buluyor. Küçük ve karanlık delikten 3 çıkış noktası var maalesef sadece 1 tanesi yüzeye çıkıyor diğer 2 çıkıştan biri diğer kayanın dibindeki küçük mağaraya, 3. nün sadece bir dehlize çıktığını devamını bulamadık. Daha sonra kanyondaki çalışmalarımızı tamamlayıp arama çalışmamızı sonlandırdık.
Kurtarma ekipleri genelde başlarına gelen kazaları paylaşmayı pek sevmezler bizde aynıyız peki bu kazayı neden paylaşıyoruz. Çünkü Anılın ve bizim başımıza gelen bu kaza herkesin başına gelebilir çünkü xxxxx xxxxx çok zor bir kanyon değil uzun inişler şiddetli akıntılar yok ama çok dikkat edilmesi gereken sifon gibi tuzakların çok fazla olduğu bir kanyon. Bu yüzden buraya girecek doğa sever dostlarımızın başına buna benzer kazalar gelmemesi için paylaşıyoruz.
Hepinize doğada kazasız belasız günler diliyorum. Xxxxxx xxxx kardeşimize Allahtan rahmet diliyorum Allah ailesine sabır versin. Xxxxx ailesi bana şunu söyledi Xxxxx doğayı çok sever ve orada kalmak isterdi. Belki de İstediği oldu.
Xxxxx
Xxxxx xxxxx xxxx Derneği

RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - absc42 - 29-04-2014

Sayın Kararsız , xxxx adındaki kanyonun da hangi kanyon olduğunu yazarsanız oraya giden veya gidebilecek olan doğa severlerin , o kanyonun bu tür tehlikeleri barındırdığını bilmeleri iyi olur diye düşünüyorum.Saygılar.

RE: Doğada çaresiz kaldığınız o an - asc - 29-04-2014

(29-04-2014, 04:19 PM)absc42 demiş ki: Sayın Kararsız , xxxx adındaki kanyonun da hangi kanyon olduğunu yazarsanız oraya giden veya gidebilecek olan doğa severlerin , o kanyonun bu tür tehlikeleri barındırdığını bilmeleri iyi olur diye düşünüyorum.Saygılar.
Sn.Kararsız'ın bahsettiği kanyon hakkında bilgileri buradan görebilirsiniz.