TabancaTufek.com Silah Forum

Tam Versiyon: TOZ 120 Yol Hikayesi
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7
syılmaz demiş ki:Geri dönüşleri bu konu başlığı altında paylaşacağımdan, konu başlığını yol hikayesi olarak değiştirdim.

Bir av forumunda, Huğlu'da faaliyet gösteren bir tüfek tamir ustasından öğrendiğim dipçik ölçülerini kendi tüfeğime uyguladım.

İlk fotoğrafta gördüğünüz mesafe genel olarak 36 cm oluyor, benim tüfekte ise 39 cm. Bu mesafe dirseğinizden, tetik parmağınızın birinci boğumuna kadar olan mesafe ile aynı ise, dipçik sizin kol ölçülerinize uygun demektir. Benim dirsek ucundan, tetik parmağımın birinci boğumuna olan mesafe de 39 cm çıktı. Bu durumda tüfeğin dipçiği bana tam uygunlukta olması gerekir ama poligonda ki hocanın dipçik boyu sana uzun, dipçik pedini çıkar, tam olur sana ifadesi de kafamı karıştırıyor.

[Resim: dscn0038xz.jpg]

İkinci fotoğrafta gördüğünüz mesafe genel olarak 4 cm.dir. Benim tüfekte de 4 cm. Trap tüfeklerinde bu mesafe daha kısa oluyor.

[Resim: dscn1594.jpg]

Üçüncü fotoğrafta gördüğünüz mesafe genel olarak 6 cm.dir. Benim tüfekte de 6 cm.

[Resim: dscn1599c.jpg]

Sayın Syılmaz,
Güzel bir paylaşım, elinize sağlık.
Ancak, bildiğim kadarıyla dipçik ölçüsü, tetik orta noktası ile dipçik padı orta noktası arasında alınır. Bir de öyle dener misiniz lütfen.
Saygılar.
Osman
Sn. Ortaç, dediğiniz gibi ölçtüm. Dipçik pedim 1.5 cm kalınlığında olduğundan, fotoğrafta ölçtüğüm şekilde ölçersem, dipçik pedinin orta noktası ile tetik arası mesafe 38.3 cm çıkıyor. Yok fotoğraftaki gibi değilde, tetikten dipçik pedinin orta noktasına dik açı yapacak şekilde ölçersem 37,5 cm çıkıyor. Yalnız her iki durumda da ölçü küçülüyor ki, bu seferde benim kol ölçüme küçükmüş gibi bir durum çıkıyor. Halbu ki hocaya göre benim kol ölçüme büyük.
Sayın Syılmaz,
Her halükarda 38,5 cm biraz uzun, standart dipçikler genellikle 36 cm olur. Padi çıkartıp ince bir ağaç kapak yaptırırsanız sorun çözülecek gibi görünüyor. Pratikte ,boş olduğundan emin olduğunuz tüfeği emniyetli bir doğrultuya gözü kapalı omuzlayıp, gözünüzü açtığınızda bant görüyorsanız dipçik kısa, arpacığı görmekte zorlanıyorsanız dipçik size uzundur. Tabii ki silahınızı kullanacağınız mevsimdeki giysi kalınlığını da göz önüne almak gerekir.
Saygılar.
Osman
Sn. Ortaç, bilgilendirme için teşekkürler. Acaba kol ölçüsünün nasıl alındığına dair bir bilginiz var mı? Benim üstteki mesajlarımda belirttiğim gibi öğrendiğim, dirsek ucundan tetik parmağının birinci boğumuna kadar olan mesafe. Bu mesafe bende 39 cm çıkıyor. Biraz fazla olduğunun farkındayım. Standartlardan uzun bir kolum olduğunu hiç sanmıyorum. Acaba ölçü şeklim mi yanlış?
Sayın Syılmaz,
Genellikle resimdeki yöntemi kullanarak dipçiğin atıcıya uygunluğunu test ederiz. (Önce tüfeğin boş olduğundan iki kere emin olduktan sonra)
Dipçik pazu önüne yatarken , tetik parmağının ilk boğumu tetik hizasındaysa genellikle uygundur. Tabii ki atıcının diğer fiziki özellikleri, örneğin boyun uzunluğu da önemli. Avda mı, yoksa skeet-trap atışında mı kullanacaksınız, tüfeğin dipçik açısı (pitch) de amacınıza uygun olmalı.

[Resim: th_UygunDipik.jpg]

Saygılar.
Osman
Sn. Ortaç, fotoğrafta gösterdiğiniz şekilde tüfeği denedim. Tetik parmağım, tetiğin yaklaşık 2 cm gerisinde kaldı. Demek ki 36 cm standart dipçik ölçüsü tahminen benim içinde uygun. Daha önce bahsettiğim tüfek ustasından öğrendiğim dediğim ölçüm şeklini, ilgili sitede tekrar okudum gördüm ki, tetik parmağınının birinci boğumundan dirsek ucuna (dirseğin içinden ölçülecek) diye belirtmiş. 'Dirseğin içinden' yazısını farketmediğimden ölçüyü bir türlü kendi kolumda tam anlayamıyordum. Bu arada aklımda takılı kalan bir konuyu sayenizde çözmüş oldum. Çok teşekkürler...

* 40 nolu mesajda da gerekli düzeltmeyi yaptım.
Bugünkü poligon ziyaretimizin ardından tüfek benim ve arkadaşlarımın elinde toplam 500 atışı gördü. Hal böyle olunca bir ara raporun vakti geldi. Şu ana kadar bana tek sıkıntı çıkaran parça, alt ejektör oldu. Yağsız kaldığı zaman bazı atışlarda boşaltmıyordu. Her poligon öncesi düzenli yağlarsanız, yaklaşık 100 atıştan 3-4 tanesinde boşaltmamazlık yapıyor. Ejektörler ayarlanabilir özellikte olduğundan bugünkü atış öncesi, sıkıntı yaratan ejektörün vidasını 4 tur sıktım ama bu seferde poligonda yaptığımız 125 atışın bir tanesinde bile çalışmadı. Arızamı var benim kullanım hatam mı var, bir tüfek ustasına gösteripte çözersem, ne olduğunu geri bildiririm. Tüfeğin grupmanı en memnun olduğum kısmı, siz üzerinize düşeni yaparsanız, atılan her plakayı parçalıyor. Şimdiye kadar çift patlatma gibi bir sorun yaşamadım ama genelde 24 gr'lık fişekler attığımdan konuşmak için erken, magnum fişeklerle atış yaptıktan sonra karar vermek gerekiyor. Namlunun ne iç ne de dış krom kaplamasında herhangi bir aşınma vs. yok.

Fişek doldurma meselesinde de deneyimlerimi paylaşayım. İlk fişeğimi doldurmadan önce, RC marka 24 gr 9,5 no skeet fişeklerinden bir tanesini keserek, sahip olduğu barut ve saçma miktarını, barut ölçeği ile ölçtüm. En az 1.5 ölçen ölçek tam dolmadı tahminen 1.3 barut oranı ve 1.5-1.7 arası saçma oranı çıktı. Ayrıca üşenmedim saydım, 483 (+-2) adet saçma mevcuttu fişekte.

* Konuya yabancı arkadaşlar için uyarı, hassas ölçüm için hassas terazi şarttır. Benim ölçümlerim ve doldurduğum fişekler yaklaşık değerlerdir.

Kesilmiş fişeğin fotoğrafı.

[Resim: dscn0147sm.jpg] [Resim: dscn0152b.jpg]

Av bayinden temin edebildiğim tapaların hiçbiri skeet fişeğinden çıkan tapaya denk olmadığından, keçe tapanın üzerine, power tapanın ucundan biraz keserek ilave yaptım. Fişeklerin bir kısmını bu şekilde doldururken bir kısmınıda bir keçe tapanın üzerine yarım keçe tapa daha koyarak doldurdum.

Soldaki fotoğraf soldan sağa, yumuşak keçe tapa, sert keçe tapa, power tapa, skeet fişeğinin içerisinden çıkan orjinal tapa. Sağdaki fotoğrafta soldan sağa, 1,5 keçe tapa (esnemesini göstermek için parmağımla bastım), sert keçenin üzerine kestiğim power tapa ve orjinal skeet tapası.

[Resim: dscn0262r.jpg] [Resim: dscn0265k.jpg]

İlk doldurduğum parti acemiliğime geldi tabi, fişekler çok kötü sonuç verdi. Nerde hata yaptığımı anlayınca (barutun üzerine yerleştirdiğim tapanın gevşek olması), 2. partide aynı sorunları yaşamadım, fişekler gayet güzel patladı ama elle dolum için en ideali bıldırcın için fişek doldurmak. Keçe tapa kullanılan fişekler çok erken açılıyor ve menzili oldukça düşük. Skeette çok başarısız, sportif atıcılık için hazır fişekler çok çok daha randımanlı.Şimdiye kadar elle 115 fişek doldurdum. Zaten elle dolum, hazır fişekten daha pahalıya geliyor, birde skeette verim düşük olunca, arada zevkine dolduracağım ufak sayıda ki fişekler haricinde, elle dolum işine son verdim.

Aşağıda ki fotoğrafta, önde ki fişekler karton kovan. Karton kovanla düz kıvırma işi gerçekten çok daha randımanlı. Plastik kovanda (kullanılmış) ağız bozuk olunca düz kıvırmada, kovan kenarlardan şişiyor. Fişek yatağına yerleştirirkende zorluyor, namluyu kilitlerkende.

[Resim: dscn0257e.jpg]

Mir-Mustafa

Sn.Yılmaz ın bu detaylı inceleme ve notlarını ilgiyle okuyorum...fisekteki sacmaları tek tek sayacak kadar arastırmasına ise diyecek birsey bulamadım..
NAVIGATOR demiş ki:Sn.Yılmaz ın bu detaylı inceleme ve notlarını ilgiyle okuyorum...fisekteki sacmaları tek tek sayacak kadar arastırmasına ise diyecek birsey bulamadım..

Smile
syılmaz demiş ki:[Resim: dscn0152b.jpg]

Sn. Ali Kozanoğlu, mailinizi geç farkettim kusura bakmayın. Sorduğunuz barutu ben yukarıda ki barut olarak algıladım. Mail yolladım size.
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7