TabancaTufek.com Silah Forum

Tam Versiyon: P225...
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
Sayfa: 1 2 3
[Resim: 225r.gif]
Sn Lupus ve diğer kıymetli üstadlar;
Keşke kafi nisbette ingilizcem olsaydı da sizlerden p225 incelemesinin çevirisini yapma zahmetine katlanmanızı istemek zorunda kalmasaydım Smile (hepsini değilse de en azından sınavda çıkabilecek önemli kısımları Cool)

Link:
http://hipowersandhandguns.com/Critical%...20P225.htm

(kendim için istiyorsam ne olayım Big Grin)
Saygılar...
Alıntı: The SIG-Sauer P225 is a compact 9mm renowned for reliability with a wide variety of ammunition and quality construction. This does not mean that it is perfect. Bluing tends to be thin on SIG-Sauer handguns and prone to quickly wear and rust. Anodizing of the frame is very well done.
Yazar silahın mekanik güvenilirliğini ve üretim kalitesini beğenirken, sürgü boyasının dayanıksızlığına değinmiş. Gövde kaplamasını ise beğenmiş.

Alıntı: Some have opined that the design is "poor" or "fragile" because of the use of stamped steel parts including the slide, the stocks cover the mainspring as there is no back strap on the frame, and because some parts are kept in place with the grip panels. I have not noted this to be more than theoretical and of no relevance in real world use of the pistol. Consider that the P226 has been used for several years now by England's SAS (Special Air Service) as well as our own Navy SEAL teams. I hardly think these warriors would use something not up to the task. Recall that the Walther P38, a seasoned veteran, also shares this trait, as does the Makarov. I have seen P225's, P226's, and P220's used in police service for years with no problems due to being fragile because of the stock design.
Yazar sürgü dahil pek çok yerde pres çelik parçalar kullanılması ve kabza kapaklarının altında pek çok hayati parçalar bulunması nedeni ile bu platformun kırılganlığının çok olacağı düşünülse de, pratikte bunun böyle olmadığını, SAS ve SEAL timlerindeki hizmet performansının bunun tersini gösterir yönde olduğunu, benzer özellikler gösteren P38 ve Makarov ' un da bu tür konstrüksüyonun sağlam örnekleri olduğunu, uzun yıllardır polis teşkilatlarında hizmet veren P serilerinde, yapısal kırılganlıktan dolayı ortaya çıkan sorunlar gözlemediğini belirtmiş.

Buraya kişisel olarak küçük bir not düşmek istiyorum, klasik P serilerinde 20-25.000 atıma kadar olan hizmet ömürleri için yazarla hem fikirim, bu atım adedlerine kadar genelde sadece iğne bloğu sabitleme pimi, tetik pimi, tetik yayı, nadiren de kovan fırlatıcı ve tırnak kırımları gözlenirken, bu sınırların üzerine çıkıldığında, büyük kırım riskinin arttığını belirtmek isterim. 20-25.000 atım adedini geçmiş bir klasik bir P serisinin bir görev silahından ziyade, sadece poligon ve eğitim silahı olarak kullanılması taraftarıyım.


Alıntı: One does need to make sure that the grip screws are tight. SIG-Sauer grip screws are relatively short and if loose, easily lost. On this gun there are lock washers in the grips below the screw heads to help prevent this. They are very precisely fitted along the rear grip strap with the seam being minute and relatively difficult to see.
Kabza kapaklarında sabitleyiciler olmasına rağmen, bu vidaların gevşeyip kaybedilmemesine dikkat edilmesi önerilmiş. İki parça olan kabza kapaklarının birleşim yerlerinin ise neredeyse görnmeyecek kadar güzel bir şekilde gövdeye oturduğu belirtilmiş.

Vidalar konusuna da bir not düşmek istiyorum; SIG Sauer kabza kapak vidaları çok yumuşak bir malzemeden üretilmiş olup, tam uyumlu tornavidalar ile kibarca manüpüle edilmezse, çok çabuk deforme olmakta, dayanıksız boyaları nedeni ile de çok çabuk pas almaktadır.

Alıntı: While I have heard of a few cases in which the steel breach face insert gave way, they have been rare. It can happen but is the exception rather than the rule in my experience. Over 11 years as a police firearm instructor I saw quite a few SIG-Sauer handguns used long-term with no slide breakage. I have seen some SIG-Sauer slide rails crack on the frames, but not many. In these cases, SIG-Sauer took care of the replacements at no cost to the owner. Cracked frames in aluminum frame guns is not unheard of regardless of the maker.
Yazar da sürgüden ayrı bir parça olan ve iki adet pimle sabitlenen, adet iğne bloklarından bir kaç tanesinin yerinden çıktığını duyduğunu söylüyor. Ancak bu hadiselerin birer istisna olduğunu düşünüyor. 11 yıllık silah eğitmenliği esnasında ise herhangi bir sürgü kırımı görmemiş. Çok fazla olmamakla beraber, gövde sürgü kızaklarında kırım gördüğünü, ancak bunların da çok fazla sayıda olmadığını söylüyor. Alüminyum gövdelerde gözlene kırımlarının her üretici için geçerli olduğunu söylüyor.

Alıntı: The P225 does not have a removable barrel bushing ala the 1911 or some Star firearms. Nevertheless, the barrel can be expected to fit the slide with no perceptible movement when in battery. I've checked perhaps half a dozen of these over the years with the same results. Slide-to-frame fit is also excellent. I can usually find very small lateral movement on the slide and none vertically. While closely fitted, the P225 "glides" into battery without any "crush" fit.
Yazar sürgü-namlu toleranslarının çok sıkı olduğunu, bunun şimdiye kadar incelediği tüm benzer modellerin ortak özelliği olduğunu, buna rağmen sürgü takımının gövde üzerinde çok rahat olduğunu belirtmiş.

Alıntı: The P225 is obviously intended as a carry gun but one of slightly reduced dimensions when compared to the service pistol class of handguns. Obviously it is not intended as a formal target pistol, but it turns out that these guns are capable of very good mechanical accuracy. Their degree of "practical accuracy" (how easy they are or are not to shoot well) greatly depends upon the individual user. What is comfortable to one person may not be to another.

P225 ' in bir taşıma silahı olarak tasarlanmasına rağmen, hafifçe küçültülmüş bir hizmet silahı boyutlarında olduğu, hedef atıcılığı için üretilmiş olmamasına rağmen, hatırı sayılır bir mekanik atış kararlılığı sergilediği, bunun pratiğe yansımasının ise atıcının melekelerine bağlı olduğu belirtilmiş.

Alıntı: The gun will not have as short of a trigger reset as the 1911, but then, what does? There is a small amount of take-up present on the double-action and more on the single. In single-action reset is more akin the Hi Power than the 1911, so if this offends, the P225 is probably not the best choice.
Alıntı: To me, the double-action pull on the P225 is indeed a bit heavy, but it is smooth and shorter than on some other double-action automatics and I do not find it particularly slow nor burdensome to transition to single-action after the first shot is fired. This will not hold true with everyone depending upon his or her personal perceptions and preferences.
Yazar atışı müteakiben tetik kurulma mesafesinin bir 1911 kadar kısa olmayıp, daha ziyade bir BHP gibi uzun olduğunu, P225 ' in bu durumu önemseyen atıcılara göre bir silah olmadığını belirtmiş. Çift hareketli tetiğinin ağır ancak yumuşak ve akıcı olduğunu, pek çok çift hareketli yarı otomatikten de kısa olduğunu belirtilmiş.

Alıntı: Felt recoil was not excessive for a 9mm in this size and weight. The gun exhibited slightly more muzzle rise than longer pistols but was by no means hard to control. No sharp edges were felt and there was no hammer bite. In short, it's comfortable to shoot.
Yazar, silahın atışının bu boyut ve ağırlıktaki bir silah için yumuşak olduğunu, daha uzun silahlara oranla daha çok şahlandığını, ancak kontrolünün zor olmadığını yazmış. Silahta hissedilen herhangi bir keskin kenarın olmayıp, horozun atışta ele temas etmediğini, özetle atışının konforlu olduğunu yazmış.

SIG Sauer P serilerinde kişisel olarak da en sevdiğim özelliklerden birisi, kabza kavrama alanında, gerek avuç içerisinde, gerekse de tetik korkuluğu çevresinde elinize batan hiç bir yerin olmamasıdır, platform bu konuda gerçekten çok başarılı.

Alıntı: The interior of the barrel proved very smooth and clean up was easier and less time consuming than with some other 9mm pistols having rougher bores.
Namlu içerisinin çok temiz olduğu ve daha kaba namlu içi olan silahlara oranla çok daha kolay temizlendiği belirtilmiş.

Sonuç olarak yazar P225 ' in en mükemmel 9x19 mm tabanca olmadığını, cep silahı olmamakla beraber belde kolay taşınan bir silah olduğunu, P228 / 229 kadar yüksek mermi kapasitesi olmamakla beraber, atıcı görevini yapabildiği müddetçe pek çok durum için yeterli olduğunu, 9x19 mm yi seven, ancak dolu ve kurulu-kilitli bir silahı taşımaktan hoşlanmayanlar için mutlaka göz önünde bulundurulması gereken bir seçenek olduğunu düşünüyor.

Saygılarımla.
Sn. Lupus ve diğer üstadlar,
o kadar iş güç arasından (hiç de mecbur olmadığınız halde) vakit ayırıp çeviri yapma zahmetine katlandığınız için çok müteşekkirim. Buna vesile olan silah tutkunuzun hiç azalmaması dileğiyle...
Saygılar...
[Resim: sigsauerp6p225ex.gif]
[Resim: montageswiss.jpg]

[Resim: sigsauerp6p225pic2.gif]
[Resim: 83387199.jpg][Resim: 16053116.jpg]
[Resim: 50194540.jpg][Resim: 25706867.jpg][Resim: 76855207.jpg][Resim: rimg3291.jpg]
[Resim: rimg3296.jpg][Resim: rimg3293.jpg] [/QUOTE]
Sayfa: 1 2 3